UAEU2.JPG

Загальні відомості про місто

Рік утворення : 1947

Площа: 1 тис. кв.км. 4,6 відсотка території області.

Географічне розташування

Район розташований у лісостеповій зоні.

Місто  знаходиться в центральній частині Черкаської області, за 120 кілометрів від обласного центру - міста Черкаси. Територія міста розташована на правому березі тихоплинної річки Шполка в її мальовничій долині на межі Катеринопільського і Звенигородського районів. Із заходу на схід територію міста перетинає магістральна колія Одеської залізниці, станція Багачеве, яка поділяє місто на дві частини. Основна частина забудови міста зосереджена південніше залізниці. Відстань до вузлової станції ім.Т.Г. Шевченка Південно – Західної залізниці (м. Сміла) – 85 км.

Відстань до столиці м. Київ – 220 км.

Відстань до морського порту м. Одеса – 420 км.

Кордони

Має зручне економіко-географічне розташування на межі Катеринопільського і Звенигородського районів в центральній частині Черкаської області. Із заходу на схід територію міста перетинає магістральна колія Одеської залізниці, на якій розташована станція Багачеве. Основна частина забудови міста зосереджена південніше залізниці. Територія міста понад 1100 гектарів.

Історична довідка

(походження назви, перша згадка в літописах, важливі історичні події)

Ватутіне – місто обласного підпорядкування в Черкаській області, до якого входить також село Скаливатка. Назва міста походить від прізвища радянського полководця часів Другої світової війни, Героя Радянського Союзу Миколи Федоровича Ватутіна.

Місто засноване і виросло при освоєнні Юрківського та інших буровугільних родовищ поблизу с.Юрківка Звенигородського району. В 1947 році розпочалось будівництво Юрківського буровугільного комплексу у складі видобувних, переробних і допоміжних підприємств, а 19 квітня 1947 року селище Шахтинське було перетворене в селище міського типу і назване ім’ям генерала армії М.Ф. Ватутіна. В травні 1952 року селище Ватутіне віднесене до міст районного підпорядкування, а з 26 червня 1992 року - стало містом обласного значення. Міській раді підпорядковане село Скаливатка.

Місто Ватутіне знаходиться в центральній частині Черкаської області, за 120 кілометрів від обласного центру - міста Черкас.

Територія міста понад 11 квадратних кілометрів, в тому числі – 226 гектарів парки та сквери. Площа водоймищ понад 100 гектарів, лісові насадження понад 600 гектарів, з корисних копалин міста велике значення мають вторинні каоліни, родовища яких практично невичерпні та є сировиною для виробництва вогнетривів. Є поклади граніту, суглинки гончарні, керамзитові глини, пісок для силікатної цегли, бентонітові глини, буре вугілля.

Місто представлено розвитком видобутку енергетичних матеріалів, яка складає 46,1% питомої ваги промисловості міста. Харчова промисловість та перероблення сільськогосподарських продуктів – 41,7% (ПАТ «Ватутінський м’ясокомбінат», ПАТ «Ватутінський хлібокомбінат»); виробництво деревини та виробів з деревини – 2,8% (ТОВ «Гален-1», ТОВ «АСАР», ПП «Древекс»); виробництво інших неметалевих мінеральних виробів (будматеріалів та скловиробів) – 2,1% (ТОВ «Ватутінський комбінат будівельних матеріалів» (виробництво цегли)).

Активно розвивається мале підприємництво. Питома вага надходжень від підприємств малого бізнесу до міського бюджету складає 40,9%.

Обсяг іноземних інвестицій на одну особу – 142,8 доларів США. Черкаська область відзначається різноманітністю природних умов і багатством природних ресурсів, що в майбутньому сприятиме зростанню інвестиційної привабливості міста, і це в свою чергу ефективно позначатиметься на зростанні економіки області і країни в цілому.

Міська лікарня розрахована на 92 ліжка та 650 відвідувань на день в поліклініці. Стаціонар лікарні має такі відділення: терапевтичне, загально – хірургічне (яке об’єднує ліжка хірургічного, травматологічного, урологічного та ЛОР-профілю), гінекологічне з дитячими ліжками, інфекційне. В структуру поліклініки входять фізіотерапевтичне, стоматологічне відділення, лабораторія та кабінети лікарів ( всього 14 спеціальностей). В лікарні є своя аптека. Лікарня обслуговує населення міста Ватутіного та 3-х сіл : Чичиркозівка, Юрківка, Стецівка Звенигородського району. На території міста працює 14 аптек та аптечних кіосків. Згідно рішення Ватутінської міської ради від 10.10.2013 №44-1/VI зі змінами від 15.11.2013 року створено комунальний заклад   «Центр первинної медико – санітарної допомоги м.Ватутіне Черкаської області», який розпочав свою роботу з 02.01.2014 року. В своєму складі КЗ «ЦПМСД» має 2 лікарські амбулаторії, де працюють сімейні лікарі, терапевти, педіатри, стаціонар з денним перебуванням хворих.

Мережа закладів освіти налічує 4 загальноосвітніх школи І-ІІІ ступенів (з них 1 – спеціалізована), 4 дитячих дошкільних заклади; станція юних техніків, дитяча юнацька спортивна школа, філія Черкаського медичного коледжу, державне професійно-технічне училище №2 ім.В.Ф.Орлова.

Серед закладів культури – два клубні заклади: міський Палац культури та будинок культури с.Скаливатка; два бібліотечні заклади: міська бібліотека для дітей та бібліотека для дорослих; дитяча школа мистецтв, міський історичний музей та кінотеатр «Жовтень». 9 колективів художньої самодіяльності міського Палацу культури носять почесне звання «народний аматорський».