UAEU2.JPG

Петро Яцик – легендарна постать зразу для двох країн. Уродженець Сколівщини у вихорі подій Другої світової війни опинився у Німеччині, а згодом емігрував до Канади. У цій країні наш земляк завдяки своїм таланту та працелюбності став одним із найпотужніших бізнесменів. При цьому Петро Яцик ніколи не забував про Батьківщину, вкладаючи величезні кошти в розвиток української мови та культури, в пропагування українства у всьому світі. В Україні канадський меценат перш за все відомий як організатор міжнародного конкурсу знавців української мови, який носить його ім’я.

Канадський підприємець українського походження, меценат і філантроп народився 7 липня 1921 року в селі Верхнє Синьовидне на Львівщині в заможній селянській родині. У рідному селі Петро Яцик навчався у місцевій школі, по закінченні якої подався на сільськогосподарські курси. У 1939 році юнак успішно закінчує шестимісячні залізничні курси і починає працювати помічником машиніста.

Після смерті батька опікується всією родиною. У важкі роки він намагався активно допомагати українським повстанцям. Але улітку 1944 року, перед приходом Червоної Армії втікає до Німеччини. Багато часу присвятив вивченню німецької, англійської та іспанської мов. У 1947 році закінчив Український технічно-господарський інститут у Регенсбурзі, в якому вивчав економіку. Того ж року Петро Яцик емігрував до Канади. Як він згадував, вийшов у Монреалі з літака з «сімома долярами у кишені». Не цурався жодної роботи, працював у ресторані, мив посуд, збирав цент до цента. На перші зароблені гроші в 1950 році разом з партнерами відкрив у Торонто українську книгарню «Арка». Через два роки відкрив меблевий магазин, а потім увійшов співвласником у будівельну фірму, яка стала справою його життя і принесла йому мільйонні статки. З часом уже власник і президент приватної будівельної фірми PrombankInvestment Limited Петро Яцик став одним з найбагатших канадців і найбагатшим українцем у світі.

В історію українсько-канадський мільйонер увійшов як щедрий і патріотичний меценат. Ще з кінця 50-х років почав направляти значні кошти на реалізацію різноманітних наукових і культурних проектів української діаспори. Зокрема, його грошам завдячує поява у діаспорі знаменитої багатотомної «Енциклопедії українознавства». Він продовжував підтримувати видавництво енциклопедії протягом десятків років, при чому робив це часом в доволі оригінальний спосіб – особисто ходив колядувати до багатих українців Торонто, а наколядоване перераховував енциклопедистам.

Петро Яцик виділив мільйони доларів на заснування Центру досліджень історії України і на видання «Історії України-Руси» Михайла Грушевського англійською мовою, спонсорував Український інститут при Гарвардському університеті, Центр досліджень історії України при Канадському інституті українських студій в Альбертському університеті, український відділ при інституті Гаррімана у Колумбійському університеті, український лекторій у Лондонському університеті, освітньо-наукові центри в кількох інших престижних університетах Заходу. Заснував Лігу українських меценатів, під егідою якої організував міжнародний конкурс знавців української мови. Конкурс, який тепер носить його ім’я, став масовим і залучив до вивчення нашої мови українців всього світу.

 Помер бізнесмен і меценат 1 листопада 2001 року в Торонто. За рік до смерті був нагороджений в Україні орденом Ярослава Мудрого. Відомий письменник Михайло Слабошпицький написав біографі. Петра Яцика «Українець, який відмовився бути бідним», котру неодноразово перевидавали в Україні.

9 листопада 1999 року стартував перший конкурс, який тепер проводять щорічно.

За інформацією інтернет видань