Перший місяць весни – березень. Саме він «проганяє» зиму і розпочинає процес пробудження природи. В березні збільшується тривалість дня, зменшується хмарність, що сприяє інтенсивному зростанню тривалості сонячного сяйва до 120, проти лютневих 70 годин. Сонце щодень все вище піднімається над обрієм і все більше прогріває повітря.
З погляду кліматологів, весняні процеси починаються тоді, коли відбувається стійкий перехід середньодобової температури повітря через 0° у бік підвищення. Так, на Черкащині весна зазвичай приходить 15-18 березня. А от астрономи відлічують початок весни від 20 березня – часу рівнодення, коли день з ніччю добу навпіл ділять. Відтоді і аж до 24 вересня день буде довшим за ніч.
За багаторічними спостереженнями, середня температура повітря березня, у порівнянні з лютим, на 5° вища і становить 0,4° тепла. Та часом березень не поступається суворістю зимовим місяцям. Так, у 1987 році середня місячна температура повітря була 7,7˚ морозу, що й для січня нижче норми – це найхолодніший березень за повоєнний період. Значне похолодання тоді охопило першу і другу декаду. Один раз на вісім років лише у першій декаді спостерігається зниження температури повітря до 20-25° морозу.
Абсолютний мінімум - 29,8º морозу спостерігався 09.03.1942 р. у м.Золотоноша. Найтепліші березні за повоєнний період були 1990 та в недалекому 2014 р., коли середньомісячна температура повітря була 6,4º та 6,3º тепла відповідно. Як показує аналіз багаторічних даних, максимальна температура повітря 20° тепла спостерігається у ІІ декаді – 3% зі всіх випадків, у ІІІ декаді – 9%. Абсолютний максимум 23,6˚ тепла спостерігався 25.03.1991 р. у м. Умань.
За чисельним прогнозом Українського Гідрометцентру, березень 2020 року очікується аномально теплим та з опадами в межах норми. Середньомісячна температура повітря прогнозується +3,5° (при нормі +0,4°), кількість опадів – 30 мм (при нормі 33 мм)
Інформація Черкаського обласного центру з гідрометеорології