gerbuk.JPG

Законодавство не тільки гарантує особам з інвалідністю рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, а й створює необхідні умови, які дають можливість бізнесу, роботодавцям мати певні переваги перед іншими та отримувати економічну вигоду від ефективної реалізації особою з інвалідністю прав та свобод людини і громадянина.

Закон України «Про зайнятість населення» визначає правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття.

До категорій громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, належать особи з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку, визнані безробітні і яким не призначена допомога по безробіттю.

Держава забезпечує реалізацію політики у сфері зайнятості населення шляхом проведення соціальної політики забезпечення повної, продуктивної, вільно обраної зайнятості, конкурентоспроможності робочої сили, зокрема осіб з інвалідністю, створення умов для забезпечення підвищення конкурентоспроможності робочої сили з особливостями стану здоров’я та її мобільності. Фінансування заходів реалізації державної політики у сфері зайнятості населення здійснюється за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів.

Роботодавцю, який працевлаштовує на нове робоче місце особу з інвалідністю, який не досягнув пенсійного віку та якому надано статус безробітного, але якій відповідно до законодавства допомога по безробіттю не призначається, строком не менше ніж на два роки щомісяця компенсуються фактичні витрати у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за відповідну особу за місяць, за який він сплачений.

Компенсація виплачується протягом одного року з дня працевлаштування особи за рахунок коштів, передбачених у бюджеті Фонду соціального захисту інвалідів у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку.

Проте, у разі звільнення працівника, за якого виплачувалася компенсація з ініціативи роботодавця або за згодою сторін до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування сума виплачених коштів повертається в повному обсязі до бюджету Фонду соціального захисту інвалідів або на його робоче місце за направленням служби зайнятості у межах дворічного строку працевлаштовується інша особа з інвалідністю.

Компенсація єдиного соціального внеску не виплачується, якщо роботодавець:

- має заборгованість із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

- визнаний у встановленому порядку банкрутом або стосовно нього порушено справу про банкрутство.

Суб'єктам малого підприємництва, які працевлаштовують осіб з інвалідністю строком не менше ніж на два роки за направленням служби зайнятості на нові робочі місця у пріоритетних видах економічної діяльності, щомісяця компенсуються фактичні витрати у розмірі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за відповідну особу за місяць, за який він сплачений.

Компенсація виплачується за рахунок коштів, передбачених на такі цілі у бюджеті Фонду соціального захисту інвалідів протягом одного року з дня працевлаштування у порядку та за переліком пріоритетних видів економічної діяльності, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2013 № 347 «Деякі питання реалізації статті 26 та частини другої статті 27 Закону України “Про зайнятість населення” затверджено Порядок компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та Перелік пріоритетних видів економічної діяльності для створення нових робочих місць суб’єктами малого підприємництва.

Як видно із викладеного,  компенсація єдиного соціального внеску проводиться при працевлаштуванні особи з інвалідністю на нове робоче місце. Новим робочим місцем є  робоче місце, яке створене у зв'язку із створенням нового суб'єкта господарювання (крім того, що створений шляхом припинення) або збільшенням штатної чисельності працівників за умови відсутності скорочення (зменшення) середньомісячної чисельності за попередні 12 місяців, а також створене шляхом модернізації або зміни технології виробництва, що потребують нових знань, навичок та вмінь працівника.

Робочі місця, які створені у зв’язку з утворенням нового суб’єкта господарювання (крім тих, що утворені шляхом припинення), вважаються новими протягом 12 місяців з моменту утворення нового суб’єкта господарювання.

У разі створення нового робочого місця шляхом збільшення штатної чисельності працівників за умови відсутності зменшення середньомісячної чисельності за попередні 12 місяців збільшенням штатної чисельності у звітному періоді вважається:

для юридичних осіб - збільшення складу працівників, які працюють на умовах трудових договорів, порівняно з попереднім звітним періодом за умови, що кількість вакансій залишається незмінною або збільшується;

для фізичних осіб - підприємців та самозайнятих осіб - збільшення чисельності найманих працівників, які працюють на умовах зареєстрованих трудових договорів (за винятком строкових).

Для підтвердження факту відсутності зменшення середньомісячної чисельності працівників проводиться порівняння середньооблікової кількості працівників за місяць, у якому створене нове робоче місце, із середнім значенням середньооблікової кількості працівників за 12 місяців, що передують місяцю створення нового робочого місця.

Компенсація виплачується протягом одного року з дня працевлаштування зареєстрованого безробітного – особи з інвалідністю. У поточному році це не менше ніж 4766 грн 45 коп. за рік за одну особу.

У разі досягнення працівником, за якого виплачувалася компенсація, пенсійного віку та призначення пенсії  чи призначення пенсії на пільгових умовах, за вислугою років, встановлення йому інвалідності або зняття інвалідності та продовження ним роботи виплата компенсації продовжується до закінчення встановленого строку отримання компенсації.

Роботодавець, який працевлаштував зареєстрованого безробітного на нове робоче місце, для отримання компенсації подає протягом двох місяців з дня працевлаштування центру зайнятості заяву довільної форми, до якої додає відповідну довідку, за формою згідно з додатком до Порядку компенсації роботодавцям витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

На підставі поданої роботодавцем заяви та довідки, персональних даних про особу, якими володіє центр зайнятості, даних органів доходів і зборів щодо відсутності у роботодавця заборгованості із сплати єдиного внеску, інформації органів Пенсійного фонду України про працевлаштування особи на нове робоче місце та відсутність у роботодавця заборгованості із сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а також даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо порушеної справи про банкрутство або визнання роботодавця банкрутом центр зайнятості приймає протягом п’яти робочих днів рішення про виплату компенсації роботодавцю. Обмін зазначеними даними здійснюється в порядку взаємного обміну інформацією.

Центр зайнятості перераховує кошти на рахунок роботодавця до 30 числа місяця, наступного за місяцем подання звітності до органів доходів і зборів за умови підтвердження даних Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування щодо суми нарахованого єдиного внеску.

У разі зміни місцезнаходження роботодавця - юридичної особи або місця проживання роботодавця - фізичної особи - підприємця компенсацію виплачує центр зайнятості, який її розпочав.

Для планування видатків Фондом соціального захисту інвалідів центри зайнятості подають щороку до 1 червня та 1 листопада року, що передує плановому, територіальним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів прогнозні показники щодо чисельності осіб, у разі працевлаштування яких буде виплачуватися компенсація, та суми компенсації.

Пріоритетними видами економічної діяльності для створення нових робочих місць суб’єктами малого підприємництва відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.04.2013 № 347 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2013 №437 є:

СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО, ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО ТА РИБНЕ ГОСПОДАРСТВО;

ПОСТАЧАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ, ГАЗУ, ПАРИ ТА КОНДИЦІЙОВАНОГО ПОВІТРЯ;

ВОДОПОСТАЧАННЯ; КАНАЛІЗАЦІЯ, ПОВОДЖЕННЯ З ВІДХОДАМИ;

БУДІВНИЦТВО;

ОПТОВА ТА РОЗДРІБНА ТОРГІВЛЯ;

РЕМОНТ АВТОТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ І МОТОЦИКЛІВ;

ТРАНСПОРТ, СКЛАДСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО, ПОШТОВА ТА КУР’ЄРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ;

ТИМЧАСОВЕ РОЗМІЩУВАННЯ І ОРГАНІЗАЦІЯ ХАРЧУВАННЯ;

ІНФОРМАЦІЯ ТА ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЇ;

ПРОФЕСІЙНА, НАУКОВА ТА ТЕХНІЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ;

ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я ТА НАДАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ ДОПОМОГИ;

МИСТЕЦТВО, СПОРТ, РОЗВАГИ ТА ВІДПОЧИНОК;

НАДАННЯ ІНШИХ ВИДІВ ПОСЛУГ.

Якщо дана особа звільняється, роботодавець інформує протягом п’яти робочих днів центр зайнятості про звільнення працівника.

Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, реалізовуючи повноваження, визначені Положенням про  Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затверджене наказом ФСЗІ від 18.09.2017 № 55, відкрите для співпраці із підприємствами та фізичними особами – підприємцями, які використовують найману працю, організаціями роботодавців, службою зайнятості щодо створення якнайсприятливіших умов ведення бізнесу при створенні робочих місць для осіб з інвалідністю та забезпечення умов для рівної конкурентності осіб з інвалідністю на ринку праці.

За довідками звертайтесь за адресою вул. Благовісна, 269/105 кім. 222, 510, 552 або телефоном 0472-54-21-27, 0472-33-21-20.