UAEU2.JPG

10 серпня 2021 року німецька урядова компанія Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH презентувала навчальний проєкт для представників ЗМІ, спрямований на ефективну співпрацю та координацію між учасниками інформаційного простору у сфері енергоефективності та детальне ознайомлення представників медіа із актуальними програмами підвищення енергоефективності в Україні.

Навчальна ініціатива реалізується в рамках проєкту «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні» за підтримки уряду Німеччини. З боку України партнерами ініціативи виступають Комітет Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективності, Міністерство розвитку громад та територій України, Міністерство енергетики України, Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України та Національна спілка журналістів України.

Презентуючи навчальний курс, директорка проєкту «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні» GIZ GmbH  Іма Хренова-Шимкіна наголосила: «Ми маємо змінити парадигму комунікування теми енергоефективності: зробити складні речі простими,  пояснити, чому енергоефективність потрібна».

На прес-брифінгу виступив заступник Міністра розвитку громад та територій України Ігор Корховий, який зазначив, що реформа енергоефективності - це питання не лише національної безпеки держави, це питання, в центрі якого стоїть людина, а саме боротьба з енергетичною бідністю.

Заступниця Міністра енергетики України Юлія Підкоморна зазначила: «Наше спільне завдання - щоб українці були максимально обізнані і максимально захищені у своєму прагненні до енергоефективності та впровадження енергоефективних заходів»

Пані Юлія відзначила особливу роль  медіа в цьому процесі та закликала представників ЗМІ до поглиблення обізнаності з питань енергоефективності.

«Учасники проєкту — представники ЗМІ, можуть стати професіоналами у висвітленні питань енергоефективності і бути надійними партнерами уряду в наданні суспільству достовірної інформації щодо реформ в енергоефективності», — зазначив заступник  Голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Юрій Шафаренко. Пан Юрій також наголосив на визначній ролі медіа в цьому процесі, а саме: «завдяки медіа українці дізнаються про програми підтримки утеплення осель,  бізнес - про можливість запуску нових проєктів, а міжнародна спільнота — про значний потенціал  в сфері енергоефективності та зеленого переходу України».

Голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко підкреслив, що одним із базових пріоритетів у діяльності НСЖУ є підвищення кваліфікації, підтримка та реалізація різноманітних навчальних ініціатив для журналістів, адже українські медіа мають надавати суспільству доступ до важливої інформації та презентувати аудиторії здобуті знання у сучасний спосіб. 

Тому НСЖУ є партнером проєкту «Навчальні програми з енергоефективності для представників ЗМІ» і надалі підтримуватиме навчальні ініціативи.

Пан Сергій зазначив, що за дослідженням Національної спілки журналістів України 87% українських медіа активно висвітлюють тематику енергетики. Наразі тема  енергоефективності та енергозбереження  висвітлюється переважно в  комунальній сфері та побуті, водночас бракує компетентних роз'яснень та доступу до профільних фахівців  на місцевому рівні  в сфері енергозбереження в промисловості, аграрному секторі, транспорті та інших сферах. Тому одне із завдань навчального курсу — встановити контакт між фахівцями в енергоефективності та представниками ЗМІ, а також напрацювати певну базу даних фахівців як на локальному, так і на національному рівні.

У своєму виступі доцент кафедри медіакомунікацій і комунікативних технологій Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Анатолій Яковець наголосв, що Україна є однією з енергозалежних країн Європи, а тому впровадження інформаційно-комунікаційних програм із енергозбереження та енергоефективності є одним із найголовніших завдань для медіа і громадських організацій.

Як зазначив Дмитро Марусич, експерт з енергоефективності, для того щоб відбулись певні зміни у свідомості людей щодо енергоефективних заходів, людині потрібен час.  Тому  всебічне інформування  населення щодо питань енергоефективності дозволить значно скоротити цей шлях та запобігти певних помилок і непорозумінь. Навчальна програма для представників ЗМІ дозволить підвищити поінформованість населення  щодо питань енергоефективності в нашій країні. 

«Для розкриття теми енергоефективності журналістами, особливо на регіональному рівні,  потрібні експерти, спікери та мотивація.  Мас-медіа  потребують доступу до першоджерела інформації щодо реформи у сфері енергоефективності», – наголосила експерт з питань комунікацій держсектору та ЗМІ  Ірина Твердовська. 

«У державі розпочато надважливу реформу енергоефективності. І це не лише реформування вітчизняного законодавства з наближенням його до кращих світових стандартів, але і запуск масштабних програм енергомодернізації («Теплі кредити», програма «Енергодім», кредитні програми Європейського інвестиційного банку тощо). Проте будь-яка реформа в державі без підтримки кінцевих її бенефіціарів – населення  – приречена на фіаско. Враховуючи незначну обізнаність населення в цих питаннях, надважливою є підтримка ЗМІ, звідки і беруть інформацію для формування власної думки і ставлення до реформ більшість громадян. Також ЗМІ можуть забезпечити і дієвий контроль за впровадженням реформи як на державному, так і місцевому рівнях» – зазначив Юрій Савич, начальник відділу підтримки громадських ініціатив та енергоефективності Новоград-Волинської міської ради.

Координаторка проєкту «Навчальна програма з енергоефективності для представників ЗМІ» Жанна Пацьора підкреслила, що сьогодні тема енергоефективності є надважливою як для держави так і для суспільства в цілому. «Ми розуміємо важливість створення однодумців з представників ЗМІ, які виконують головну роль в комунікативному процесі, оскільки саме мас медіа можуть підвищити довіру громадськості до питань енергозбереження та енергоефективності», - зазначила пані Жанна.

До навчальної програми з енергоефективності приєдналась і Ватутінська міська рада.