gerbuk.JPG

В Україні соціальне сирітство все ще залишається проблемою. Розуміючи, що гармонійний розвиток особистості можливий тільки в сім'ї, держава орієнтується на підтримку в першу чергу рідної сім’ї, на допомогу рідним батькам дитини долати складні життєві обставини, через які було вилучено дитину. Патронатна сім'я стала альтернативою притулку або центру соціально-психологічної реабілітації для дитини, яка опинилася в складних життєвих обставинах.

Патронатні вихователі – унікальна для України професія, що з'явилася в рамках соціального експерименту, початого Міжнародною благодійною організацією «Партнерство «Кожній дитині» у 2009 році. Тоді в м. Бровари Київської області було створено першу в Україні прийомну сім’ю термінового влаштування – родину Євгена та Наталії Дудків. У 2011 році досвід підхопила родина Гурських із м. Біла Церква, а в 2012 році - сім'я Кузнєцових із Києва. За підтримки даної організації на Черкащині також впроваджується послуга патронату над дитиною. В області нараховується 16 патронатних сімей. Послугами патронатних вихователів скористалися 80 дітей, що перебувають у складних життєвих обставинах. На жаль, в нашому місті не створені патронатні сім’ї, хоча в цьому є  необхідність. Прикметно, що у світі робота патронатними прийомними батьками – це поширена і дуже почесна практика.

Для бажаючих створити патронатну сім’ю служба у справах дітей виконкому Ватутінської міської ради надає корисну інформацію :

Патронат - це комплексна послуга, яка передбачає тимчасові (до трьох місяців, в крайньому випадку - до півроку) догляд, виховання та реабілітацію дитини у сім'ї патронатного вихователя, поки сама дитина або його біологічні батьки долають складні життєві обставини або відповідні органи влади приймають рішення про подальшу долю дитини - її усиновлення, влаштування в прийомну сім'ю або дитячий будинок сімейного типу, під опіку і так далі.

Відразу зауважимо для бажаючих проявити свої батьківські почуття: патронат над дитиною - не для вас. Патронатний вихователь повинен любити прийняту на час дитину, але не прив'язуватися до неї і вести себе з дитиною так, щоб він теж не прив'язався, бо розрив сформованих відносин - стрес для дитини при передачі в іншу сім'ю. Але проблема в тому, що дитина і за день звикає, якщо їй добре. Саме тому вимоги до патронатних вихователів дуже серйозні.

Патронатні батьки не замінюють дітям рідних і не дозволяють називати себе навіть "мамою" і "татом". Їх завдання - допомогти діткам впоратися зі стресом, поки біологічні  батьки проходять реабілітацію. Патронатний вихователь, повинен бути готовим протягом 24 годин в будь-який момент прийняти на свою територію дітей. Та не одну дитину, а часом і двох-трьох дітлахів з однієї сім'ї (братів і сестер розлучати не можна ні з морально-етичних міркувань, ні за законом) і далі працювати з ними по реабілітації, змістом, розвитку.

Патронатна сім'я заздалегідь самостійно облаштовує життєвий простір для дітей: повинні бути ліжечко для немовляти і ліжко для 17-річної дитини, місце для занять і інші атрибути дитячого комфорту. Це потім - з моменту надходження дитини або декількох дітей в сім'ю - їй буде оплачуватися послуга.

Патронатним вихователем можуть бути громадяни України віком від 35 до 60 років (для жінки) і від 35 до 65 років (для чоловіка), які перебувають у зареєстрованому шлюбі; проживають на спільній житловій площі; мають позитивний досвід виховання дітей; одна (один) з яких виконання обов’язків патронатного вихователя не поєднує з іншою трудовою діяльністю;  мають житло (власне, орендоване чи на правах користування); не мають судимості; стан здоров’я яких дозволяє забезпечувати догляд та виховання дітей; зібрали та надали відповідний пакет документів, необхідний для кандидатів у патронатні вихователі; пройшли навчання та отримали довідку та рекомендації за результатами навчання за тренінговою Програмою підготовки сімей-кандидатів у патронатні вихователі у Черкаському обласному Центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Патронатними вихователями не можуть бути особи, зазначені у статті 212 Сімейного кодексу України, а також особи, чиї діти були засуджені, перебувають/перебували у конфлікті з законом.

Які діти можуть бути передані на час в патронатну сім'ю.

Діти від новонароджених до 18 років, які з різних причин тимчасово не можуть перебувати в своїй родині. Суб'єктивні причини для цього - вживання батьками алкоголю, наркотиків, негативне ставлення до дітей, наявність ризику їх здоров'ю. Об'єктивними вважаються настала інвалідність, важка хвороба батьків при відсутності близьких родичів, важкі життєві обставини, в яких опинилася сім'я. Можуть передаватися під патронат і новонароджені-відмовники, бездоглядні діти, поки вирішується питання з їх усиновленням або пристроєм в прийомні сім'ї.

У кожному зі згаданих випадків працівники центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, а також служби у справах дітей намагаються допомогти сім'ї справитися з труднощами, а дитині - повернутися в його рідну, біологічну, сім'ю.

Оплата послуг патронатного вихователя та виплата соціальної допомоги на утримання дитини

Патронатний вихователь укладає з державою патронатний договір, його наймають на роботу, і він отримує за це винагороду: п'ять прожиткових мінімумів для працездатної особи ( з 1 січня 2020 прожитковий мінімум – 2027 грн., з 1 липня 2020 – 2118 грн.) і гарантовану сплату єдиного соціального внеску. При влаштуванні в патронатну сім'ю двох і більше дітей до року, неповнолітньої вагітної або дитини з ВІЛ, допомога збільшується на 10 відсотків за кожну дитину, але не більше, ніж на 50 відсотків в загальній сумі. Крім того, патронатний вихователь отримує на кожну дитину  соціальну допомогу, яка суттєво збільшена з січня 2020 року, в розмірі 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць ( прожитковий мінімум для дітей віком від 6 років з 1 січня 2020 – 1779 грн., з 1 липня 2020 – 1859 грн.), для дітей з інвалідністю - 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць на утримання, розвиток, реабілітацію, виховання.

Договір про патронат над дитиною припиняється у разі прийняття органом опіки та піклування рішення про повернення дитини до його батьків, інших законних представників, усиновлення, встановлення над ним опіки чи піклування, влаштування його на виховання в сім'ю (прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу) або до дитячого закладу, установи охорони здоров'я, навчальний або інший заклад, а також в разі досягнення дитиною повноліття, смерть дитини або патронатного вихователя.

Договір про патронат над дитиною може бути розірваний за згодою сторін або за рішенням органу опіки та піклування, судом в разі невиконання патронатних вихователем своїх обов'язків за договором.

За додатковою інформацією ви можете звернутись до служби у справах дітей виконкому Ватутінської міської ради, що розташована за адресою проспект Дружби, 8, перший поверх кабінет 25, телефон для довідок – 6-33-83.