В роки Другої світової війни, яка охопила 62 держави з 73 існуючих на той час та понад 80 % населення світу, велась у повітряному просторі 40 країн та у водах всіх океанів, народи зазнали страждань від злочинів фашистських та нацистських режимів.
Варто зазначити, що бойові дії супроводжувалися нечуваними до того часу руйнуваннями сотень міст, десятків тисяч сіл та численними військовими злочинами, найбільший з яких було здійснено нацистськими окупантами в українському селі Корюківка на Чернігівщині (протягом однієї доби, під час каральної операції, було вбито 6700 його мешканців).
Загалом втрати нашого народу становили понад 5 млн. осіб, з них 1,5 млн. жертви голокосту та ще 4 мільйони військових, що загинули на полі бою.
З метою вшанування пам’яті про десятки мільйонів людей, які загинули в результаті гігантського, нелюдського експерименту, які пережили нелюдські фашистські тортури, встановлено Міжнародний День пам’яті жертв фашизму, який щорічно відзначається у другу неділю вересня. Цей день був визначений не випадково, адже дві дати вересня пов’язані з Другою світовою війною - день її початку і її повного завершення.
Міжнародний день пам’яті в кожній країні, яка взяла участь у Другій світовій війні, відзначається не тільки скасуванням розважальних заходів, урочистостей, що випадають на цю дату, але і відвідуванням пам’ятників, меморіалів, кладовищ (у багатьох країнах у цей день прийнято доглядати за безіменними, покинутими могилами).
Ми повинні пам’ятати про трагічні та страшні сторінки Другої світової, щоб не допустити поширення фашистської і будь-якої іншої антилюдської ідеології. Події найжорстокішої війни ХХ століття ні в якому разі не повинні повторитися.