UAEU2.JPG

Ромське питання є непростим не лише в Україні. Фактично схожі проблеми є у всіх країнах колишнього соцтабору, незважаючи на те, увійшли вони в ЄС чи ні. Основні проблеми ромів приблизно однакові в усіх країнах: це соціальна ізоляція від місцевого населення, низький освітній рівень, погані умови життя, тотальна бідність, жахливі житлові умови, погане здоров’я, а також відсутність представників в органах влади, побутовий расизм, відсутність захисту з боку правоохоронних органів.

Складність процесу соціальної інтеграції ромів лежить у двох взаємозалежних площинах. Соціальна та територіальна ізольованість ромів обмежує доступ ромів до інформації та ресурсів, які б сприяли б їх включенню в розбудову суспільства. Без доступу до інформації про свої права, роми залишаються малограмотним та пасивним населенням нашої країни, що в свою чергу призводить до стабільного збереження звичаєвого права всередині громади і зберігає стійку ізоляцію від зовнішнього світу. Відсутність інформації про свої права та можливості, унеможливлює розвиток ромських громад: звичаєве право, ґендерна нерівність, низький освітній рівень, обмежений доступ до медичних послуг. Відчуження та закритість ромської громади, не представленість їх на суспільній арені, стереотипізація та стигматизація є причинами існування таких ганебних явищ для демократичної країни, як ромофобія, дискримінація, мова ворожнечі.

Для того щоб розірвати це замкнуте коло ми проводимо роботу одночасно в двох напрямках. Ми проводимо просвітницьку роботу з ромами й надаємо безкоштовну правову допомогу, чим посилюємо їх правові можливості та відкриваємо доступ до ресурсів міста, регіону та країни.

Якщо Україна претендує на звання демократичної європейської країни, а громадяни, варті того, аби жити в демократії, то ми повинні крокувати єдиним шляхом: та всіма силами допомогти ромам вийти з вікової ізоляції, навчити їх жити за законами та правилами нашої спільної держави і нарешті допомогти їм інтегруватися в українське суспільство, як це давно зробили десятки інших національностей, що проживають в Україні.

Звісно, інтеграція – процес довготривалий та складний. Але якщо кожен день йти маленькими та непомітними для оточуючих кроками, то за декілька років можна пройти величезний шлях до інтеграції та мирного співіснування.

Інформація Ватутінського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану