Навесні у нашому місті створилась негативна тенденція - спалювати опале листя та суху траву. В цей час повітря стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів. Шкода від спалювання рослинних решток надзвичайно велика. На превеликий жаль, жителі нашого міста рідко надають цьому вагомого значення. Часто можна спостерігати цілі хмари диму, які піднімаються з приватних ділянок, місць загального користування та територій деяких підприємств.
Важливо знати, що при згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окисли азоту, угарний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. У тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин. Статистика свідчить, що Україна посідає друге місце в Європі за темпами поширення раку. Щорічно в Україні більше 160 тис. чоловік дізнаються, що вони онкохворі. Щороку від раку помирають близько 90 тис. осіб, з них 35% люди працездатного віку. Щодня в Україні хворіють на рак 450 людей, з них гинуть 250. Щогодини реєструється понад 20 нових випадків захворювання, а 10 жителів України помирають від раку. Ризик розвитку онкологічних захворювань становить 27,7% для чоловіків і 18,5% для жінок. Злоякісні новоутворення вражають в Україні кожного четвертого чоловіка і кожну шосту жінку.
Додаткова проблема полягає в тому, що з листям як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. Так, при згорянні поліетиленового пакету або пляшки в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони, як правило, стають причиною дертя в горлі, кашлю. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти. До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди і можуть бути пофарбовані масляною фарбою, що містить свинець. Прикро визнавати, та найчастіше біля вогнищ можна побачити дітей дошкільного і молодшого шкільного віку, вплив диму на їх організми особливо небезпечний. Існують способи правильного цивілізованого поводження з рослинними рештками та твердими побутовими відходами. Це компостування опалого листя та рослинності, роздільний збір, утилізація твердих побутових відходів та їх вивезення на міський полігон. Скористатися ними – наш громадянський обов'язок.
Важко знайти людину, якій би подобалось дихати димом від тліючого листя чи палаючої на узбіччі доріг трави. Тож керуючись ст. 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля, кожен з нас має законне право боротися з такими негативними явищами.
Статті 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забороняють спалювання листя. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена також ст. 77 та 152 КУпАП України у вигляді накладення штрафу на громадян від двадцяти (340 грн.) до вісімдесяти (1360 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'ятдесяти (850 грн.) до ста (1700 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Є і інші відповідні законодавчі та нормативні заборони.
В разі виявлення порушень щодо неналежного поводження з рослинними рештками та побутовими відходами просимо повідомляти про це уповноважену особу виконавчого комітету Ватутінської міської ради особисто або за телефоном: 6-22-12.
Закликаю всіх жителів міста берегти своє здоров'я та здоров’я інших, дбати про чистоту довкілля, бути відповідальними, свідомими та не допускати випадків спалювання рослинних решток і побутових відходів, щоб наше прекрасне місто стало більш екологічно чистим та безпечним для життя.
Інформація головного спеціаліста, інспектора з благоустрою