Виконавчий комітет Ватутінської міської ради та Звенигородське управління по експлуатації газового господарства нагадує, що пильність та уважність при користуванні газом - запорука безпеки життя. Користування газом в побуті через невиконання правил безпеки може призвести до трагічних наслідків.
Нагадуємо правила безпечного користування газом
I. НЕБЕЗПЕЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ГАЗУ
Небезпечними властивостями газу являються:
- Пожежонебезпечність – від високої температури котра супроводжує горіння газу, можливе загорання поруч розташованих занавісок та дерев’яних меблів.
- Вибухонебезпечність – в суміші з повітрям від 5 до 15 % тобто при малих концентраціях газ вибухає, руйнуючи будівлю. Джерелом вибуху може бути відкрите полум’я, недопалок, іскра від вмикання або вимикання електроприладів, а також іскра від удару метала об метал.
- Удушлива дія на організм – газ не отруйний, але при значному витоку витісняється повітря з приміщення і людина може задихнутись від недостатньої кількості повітря.
- Можливість утворення чадного газу при горінні – при повному згоранні природного газу виділяються речовини котрі нешкідливі для організму, але для такого згорання необхідно дуже багато кисню (на 1 м3 газу необхідно 10 м3 повітря).
Якщо приміщення погано провітрювати і кисню не вистачає, то при горінні виділяється дуже отруйний для організму чадний газ. При концентрації 1% окису вуглецю в повітрі – смерть всього живого трапляється через 1-2 хвилини.
Отруєння продуктами неповного згорання газу може бути:
- при довгочасній роботі газових приладів без провітрювання приміщення;
- при неправильному регулюванні пальників, коли з’являються язички полум’я жовто-солом’яного кольору та кіптява на дні посуду;
- якщо користуватись газовими приладами підключеними до несправного димоходу, або з відсутньою тягою.
Для безпечного користування газом в побуті необхідно знати, що кватирка при працюючих газових приладах повинна бути відчинена і ні в якому випадку не дозволяється закривати вентиляційну решітку і зазор між дверима та підлогою для притоку повітря.
ІІ. ПЕРЕВІРКА НАЯВНОСТІ ТЯГИ
Тяга в багатьох випадках залежить від погодних умов і за часту погіршується в сиру та вітряну погоду. Особливо часто відбувається задування в димоходи квартир, розміщених на верхніх поверхах, тому необхідно дуже уважно перевіряти наявність тяги при працюючих газових приладах.
Для перевірки тяги в газових приладах необхідно піднести запалений сірник під ковпак тягопереривача і подивитись на полум’я сірника:
- якщо полум’я втягується під ковпак тягопереривача, то тяга присутня і користуватись газовим приладом дозволено;
- якщо полум’я горить рівно або відхилилось від ковпака, то користуватись приладом категорично заборонено, тому що при цьому неминуче отруєння чадним газом;
- забороняється встановлювати на оголовок димоходів зонти, антени та інші насадки. Оголовок не повинен знаходитись в зоні вітрового підпору. Зоною вітрового підпору вважається простір, який знаходиться нижче лінії, проведеної під кутом 45º до горизонту від найвищої частини розташованих поблизу будівель, дерев, тому оголовок повинен бути вище цієї лінії.
ІІІ. ВИТІК ГАЗУ, ЙОГО ПРИЧИНИ І УСУНЕННЯ.
Витоки газу являються, основними причинами вибухів, пожеж, задухи і інших нещасних випадків.
Причинами витоків газу можуть бути:
- механічне пошкодження внутрішньобудинкового газопроводу, котрі бувають від прив’язування мотузок до газопроводів, навішування шаф і тому подібне;
- висихання мастила на кранах;
- недбале та неправильне користування газовими приладами, котрі залишені без нагляду, пальники заливаються і полум’я гасне;
- самовільний ремонт систем газопостачання.
При виявленні запаху газу в будинку, під’їзді, підвальному приміщенні пам’ятайте, що по запаху визначити концентрацію газу неможливо, а для недопущення вибуху необхідно прийняти міри безпеки:
- перекрити крани перед приладами і на самих приладах та не допускати відкритого вогню;
- відкрити кватирки вікон або вікна для провітрювання приміщення;
- не вмикати і не вимикати електроосвітлення та побутові електроприлади, не користуватись електродзвониками і телефоном;
- викликати аварійну газову службу за телефоном 104, скориставшись телефоном за межами загазованого приміщення
- IV. ОСНОВНІ ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ ГАЗОМ.
Безаварійне користування газом може бути тільки при суворому виконанні інструкцій по експлуатації газових приладів та виконанні правил користування газом.
НЕ ЗАБУВАЙТЕ:
- перед користуванням газовими приладами провітрити приміщення;
- перевірити положення кранів на газопроводі і газовому обладнанні та перевірити тягу в вентиляційному каналі;
- перед користуванням духовою шафою (духовкою) необхідно її провітрити;
- перед вмиканням проточних водонагрівачів (газової колонки) та опалювальних котлів перевірити тягу в димоході і повторно переконатись в тому, що він знаходиться в робочому стані;
- закінчивши користування газом необхідно перекрити крани на газових приладах та на опуску газопровода.
НЕБЕЗПЕЧНО:
- залишати без нагляду працюючі газові прилади;
- сушити білизну над газовими приладами;
- спати та відпочивати в приміщенні де встановлено газові прилади;
- осушувати волосся над пальниками газової плити;
- застосовувати відкрите полум’я для виявлення витоку газу;
ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
- самовільно встановлювати газові прилади і під’єднувати їх до діючих газопроводів;
- змінювати місце розташування чи проводити заміну газових приладів;
- самовільно ремонтувати чи пошкоджувати газові прилади, а також користуватись ними в несправному стані;
- самовільно знімати пломби чи порушувати її кріплення для відновлення подачі газу;
- загороджувати доступ до газових приладів і вимикаючих пристроїв та забудовувати газопроводи, прив’язувати до них мотузки;
- використовувати газові плити для обігріву приміщення.
При безпечному користуванні – ГАЗ добрий помічник і приносить в Вашу домівку тепло і затишок.
Інформація відділу з питань ЦЗ та ОР